Melasma i chloasma… czy to, to samo?
Co oznaczają te dwa chociaż różne, to jednak bardzo podobne pojęcia? Oba…
Nikt nie chce oglądać ich na swojej twarzy czy nogach, jednak czym właściwie są? „Pajączki” to trwale rozszerzone naczynia krwionośne, które przybierają postać cienkich nitek w kolorze czerwonym.
W bardziej zaawansowanych przypadkach zlewają się w rozległe rumienie, tworząc nieestetyczną siatkę naczyń prześwitującą przez cienką, delikatną skórę. Wynika to z ich płytkiego położenia. Częściami twarzy najbardziej narażonymi na powstawanie „pajączków” są policzki, skrzydełka nosa oraz broda. Czynniki zwiększonego ryzyka w przypadku pękających naczynek to:
Z pajączkami kojarzona jest także cera naczynkowa. Jest to problem, z którym zmaga się wiele osób i nie chodzi tu tylko o trudności w zrobieniu odpowiedniego, kryjącego makijażu. Cera naczynkowa jest niezwykle delikatna, potrafi znacząco utrudnić codzienną pielęgnację, a przede wszystkim mocno wpływa na wygląd. Zaczerwienienia, najczęściej umiejscowione na policzkach, skrzydełkach nosa oraz brodzie, sprawiają, że twarz w charakterystyczny sposób odznacza się od reszty ciała, kojarząc się z oparzeniem słonecznym czy odmrożeniem. Z powodu licznych naczynek, które są bardzo wrażliwe na działanie temperatury, osoby borykające się z problemem cery naczynkowej muszą zwracać szczególną uwagę na dobór odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Co więcej, nie powinny również korzystać np. z sauny lub wykonywać oczyszczania parowego.
„Pajączki” można usunąć za pomocą lasera naczyniowego lub termokoagulacji. Z uwagi na wymagania obszarowe metoda laserowa najczęściej znajduje zastosowanie przy zamykaniu naczynek na większych partiach ciała, takich jak nogi, natomiast termokoagulacja przez wzgląd na mniejsze ryzyko powstawania blizn wybierana jest przy obszarach bardziej wrażliwych, takich jak twarz.
W przypadku tej metody do zamknięcia naczynek dochodzi dzięki użyciu odpowiednio wysokiej temperatury. Powstałe w wyniku zabiegu ciepło powoduje obkurczenie się i zamknięcie „pajączka”. Przed przystąpieniem do procedury skóra zostaje dokładnie oczyszczona. W trakcie zabiegu laser wysyła krótkie impulsy o odpowiednio dobranej częstotliwości fal; o ich dobrze decyduje lekarz na podstawie rodzaju, wielkości oraz zakresu zmiany Czas trwania zabiegu zależny jest od wybranego obszaru ciała i może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po skończonej procedurze można zaobserwować rdzawe zabarwienie skóry, które jest wynikiem rozpadu hemoglobiny. Pojawiają się strupki. Wszystkie wspomniane objawy zwykle ustępują w ciągu kilku tygodni. Po zabiegu należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Nie wolno zapominać o zabezpieczaniu skóry kremami zaopatrzonymi w filtru UVA/UVB, a także zwracać uwagę, by używane kosmetyki nie posiadały w składzie alkoholu, co może dodatkowo podrażniać skórę.
Osoby stosujące samoopalacz powinny pamiętać, że zabieg z użyciem lasera naczyniowego będzie możliwy dopiero w momencie, gdy substancja całkowicie zejdzie ze skóry.
Zamykanie naczynek polega na ich bezpośrednim rozgrzewaniu poprzez wprowadzenie w nie cienkiej igły (jej średnica nie jest większa niż 1mm). Dzięki wysokiej temperaturze (powyżej 200 stopni C) oddziałującej na ścianę naczynia krwionośnego dochodzi do koagulacji jego ścianek, a naczynko ulegają tzw. zamknięciu. Działanie jest punktowe, nie rozszerza się na dookolne tkanki, a zdrowe warstwy skóry pozostają nienaruszone. Dzięki temu zredukowane jest ryzyko powstawania drobnych blizn i przebarwień. Wskazania do zabiegu termokoagulacji to zamykanie “pajączków” w obrębie:
Zabieg trwa około 15-30 minut. W celu uzyskania pożądanych efektów zwykle wystarczą 1-2 zabiegi (ilość uzależniona jest od powierzchni i intensywności zmian naczynkowych). Zamykanie naczynek z powodzeniem można wykonać na delikatnej i wrażliwej skórze powiek. Nie ma także przeciwwskazań do wykonania termokoagulacji u osób posiadających skórę naczyniową oraz ze skłonnością do rumienia.
Ważne! Zabieg zamykania naczynek poprzedzony jest konsultacją lekarską, a proces gojenia po zabiegu może wymagać nadzoru lekarza.
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem gabinetu medycyny estetycznej, to przeczytaj opinie zadowolonych pacjentów Gabinetu Dr Ewa Gułaj ®
Serdecznie polecam klinika na miarę 21 wieku fantastyczna obsługa korzystałam z kilku sesji ostrzykiwanie osoczem i chirurgicznego usuwania zmian na skórze ceny są umiarkowane w porównaniu na przykład z warszawskimi salonami estetyki kosmetologicznej jestem bardzo zadowolona i dziękuję zespolowi.
Co oznaczają te dwa chociaż różne, to jednak bardzo podobne pojęcia? Oba…
Nie wynaleziono jeszcze antidotum, które pozwoliłoby nam na zatrzymanie procesu starzenia się…
Zima ledwie rozpoczęła się na dobre, a my myślami jesteśmy już w…
Nasz gabinet oferuje szeroki wachlarz zabiegów oraz konsultacji z zakresu medycyny estetycznej, regeneracyjnej i naprawczej oraz kosmetologii.
© 2023 Dr Ewa Gułaj