Zabiegi kwasem hialuronowym

Dlaczego, nawet jeżeli nie widzimy kogoś z bliska i nie możemy dostrzec jego zmarszczek, wiemy czy twarz jest młoda czy stara? 

Starzenie jest procesem, który dotyczy wszystkich tkanek organizmu. Myśląc o starzejącej się twarzy, nie możemy zatrzymać się jedynie na skórze. Wraz z wiekiem dochodzi bowiem do resorbcji kości czaszki, zmiejszenia sie także objetość tłuszczu, który jest strukturą podporową dla innych tkanek. Kompartmenty tkanki tłuszczowej przemieszczają się ku dołowi. Skutek tych zmian jest widoczny gołym okiem. Pojawiają się fałdy, bruzdy, zagłębienia. Opadają policzki, kąciki ust, pogłębiają się bruzdy twarzowe i zmarszczki, zapadają się okolice skroni. Zmienia się owal twarzy. 

Z angielskiego volume znaczy objętość. Wolumetria polega na modelowaniu twarzy, między innymi poprzez uzupełnienie ubytków objętościowych za pomocą iniekcji kwasu hialuronowego. Do tego rodzaju zabiegu stosuje się usieciowiony kwas hialuronowy, który cechuje długotrwałe działanie – od kilku do kilkunastu miesięcy. To właśnie kwas hialuronowy (HA) jest wykorzystywany w wolumetrii twarzy. A czym jest sam zabieg? 

Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia konsultacji, gdzie omówimy wszystkie aspekty zabiegu oraz odpowiemy na wszelkie pytania.

Umów konsultację

Zarezerwuj konsultację z jednym z naszych specjalistów.

Funkcje

Kwas hialuronowy jest jednym z budulców ludzkiej tkanki łącznej, a zatem skóry. Ta naturalnie występująca w organizmie substancja to polisacharyd, czyli – z biologicznego punktu widzenia – cukier o bardzo dużej cząsteczce. HA posiada ogromną zdolność magazynowania wody w przestrzeniach międzykomórkowych. Cząsteczki kwasu umożliwiają także transport substancji odżywczych w głąb skóry, pobudzają produkcję kolagenu. Dzięki jego właściwościom skóra jest odpowiednio nawilżona, zachowuje elastyczność i napięcie. Przeciętny człowiek ma w swoim organizmie około 15 gramów HA – połowa znajduje się w skórze.

Jaki kwas hialuronowy?

Obecnie istnieją wypełniacze kwasu hialuronowego o różnym przeznaczeniu. W praktyce oznacza to, że zależnie od ich właściwości, wykorzystuje się je w taki sposób, by uzyskiwać pożądane efekty. Preparaty te różnią się elastycznością, odkształcalnością, zdolnością wiązania wody i unoszenia tkanek – odpowiada za to stopień usieciowienia kwasu. Mają na ogół formę żelu. Wypełniacz dobierany jest przez lekarza, za każdym razem indywidualnie na podstawie oceny jakości skóry oraz problemu estetycznego pacjenta, a więc celu zabiegu. 

Wolumetria twarzy – na czym polega?

W trakcie zabiegów wolumetrycznych w obrębie 1/3 górnej twarzy najczęściej koryguje się nadmierną wklęsłość dołów skroniowych. Natomiast w 1/3 części środkowej twarzy modeluje się policzki, wypełnia obszar „doliny łez”. W części dolnej wypełnia się bruzdy nosowo-wargowe, wargowo-bródkowe, koryguje kształt żuchwy. Przywracanie tkankom objętości czyli wolumetria może poprawić kształt nosa, bródki, linię żuchwy, a także unieść owal twarzy.

Wolumetria – przebieg

W problematyczne miejsca wprowadza się kwas hialuronowy za pomocą igły lub kaniuli, co odczuwane jest jako ukłucie oraz rozpieranie wynikające z podawania preparatu. Preparaty kwasu hialuronowego stosowane w wolumetrii często mają w składzie środek znieczulający, co redukuje dyskomfort związany z procedurą. Niekiedy przed zabiegiem konieczne jest znieczulenie maścią lub kremem. Zabieg trwa około 30 minut. Za każdym razem planowany jest indywidualnie w zgodzie z potrzebami i oczekiwaniami pacjenta. Po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienia oraz niewielkie zasinienie, co jest typowe dla zabiegów iniekcyjnych. Objawy te zanikają w ciągu 7-10 dni – w tym czasie nie ma przeciwwskazań do powrotu do codziennych zajęć. 

Efekty

Początkowy rezultat widoczny jest od razu po zabiegu, jednakże całkowity efekt uwidacznia się po kilku tygodniach. Należy pamiętać, że kwas hialuronowy jest w naturalny sposób metabolizowany przez organizm, co jest równoznaczne z tym, że rezultat zabiegu będzie utrzymywał się od 12 do 18 miesięcy, zależnie od predyspozycji organizmu. Po tym okresie zabieg można powtórzyć. 

Przed zabiegiem

Na kilka dni przed zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania preparatów zawierających w składzie Gingko, witaminę E, kwas acetylosalicylowy. W dniu poprzedzającym zabieg nie należy spożywać alkoholu ani podejmować czynności prowadzących do rozszerzania naczynek.

Przeciwskazania

Najczęstsze przeciwwskazania do zabiegu to:

Opinie pacjentów

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem gabinetu medycyny estetycznej, to przeczytaj opinie zadowolonych pacjentów Gabinetu Dr Ewa Gułaj ®

Serdecznie polecam klinika na miarę 21 wieku fantastyczna obsługa korzystałam z kilku sesji ostrzykiwanie osoczem i chirurgicznego usuwania zmian na skórze ceny są umiarkowane w porównaniu na przykład z warszawskimi salonami estetyki kosmetologicznej jestem bardzo zadowolona i dziękuję zespolowi.

Elżbieta Pacjentka

Pełen profesjonalizm, ogromne wsparcie i przemiła atmosfera.

Iwona Pacjentka

Potrzebujesz ustalić plan zabiegów, aby być piękniejszą wersją siebie polecam z całego serca panią dr Ewę oraz personel

Sylwia Pacjentka

Jestem bardzo zadowolona. Zarówno z oferowanych zabiegów, jak i sposobu ich wykonania, życzliwości Pani Małgosi oraz Pani Ewy. Polecam z pełnym przekonaniem.

Aleksandra Pacjentka

Bardzo mila atmosfera, lekarze i personel zaangażowani . Pełen profesjonalizm. Efekt zabiegu pozytywnie mnie zakoczył 🙂 Polecam serdecznie

Lidia Pacjentka

Aktualności

Artykuły o tematyce medycyny estetycznej i aktualności dotyczące naszej kliniki.
Melasma i chloasma… czy to, to samo?

Melasma i chloasma… czy to, to samo?

Co oznaczają te dwa chociaż różne, to jednak bardzo podobne pojęcia? Oba…

Fotostarzenie skóry

Fotostarzenie skóry

Nie wynaleziono jeszcze antidotum, które pozwoliłoby nam na zatrzymanie procesu starzenia się…

Pożegnaj truskawkowe nogi

Pożegnaj truskawkowe nogi

Zima ledwie rozpoczęła się na dobre, a my myślami jesteśmy już w…