Melasma i chloasma… czy to, to samo?
Co oznaczają te dwa chociaż różne, to jednak bardzo podobne pojęcia? Oba…
Co wspólnego mają wampiry oraz procedura o skomplikowanej nazwie? Okazuje się, że sporo. Podanie osocza bogatopłytkowego rewitalizuje skórę, ujędrnia ją i nadaje zdrowego kolorytu, a przez sposób, w jaki przeprowadza się zabieg, nazywany jest on „wampirzym liftingiem”.
Osocze bogatopłytkowe pochodzi z krwi pacjenta i jest wykorzystywane podczas zabiegu, który polega na jego iniekcyjnym podaniu. W pierwszej chwili z pewnością może to wzbudzić nieprzyjemne skojarzenia, ze wspomnianym wampirem właśnie. Jednakże jest to metoda bezpieczna, a przy tym naturalna.
Warto podkreślić, że w przypadku zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego mówimy o użyciu preparatu fizjologicznego (pozyskanego z własnej krwi). Taki preparat doskonale dopasowuje się do warunków tkankowych, co oznacza, że jego podanie nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznej.
Jak to działa? Za aktywację biostymulacyjnych procesów po wstrzyknięciu osocza bogatopłytkowego odpowiadają czynniki wzrostu, czyli peptydy (białka) zbudowane z aminokwasów. Peptydy, wchodząc w kontakt z niektórymi komórkami ludzkiego organizmu, pobudzają procesy metabolizmu komórek, co w efekcie prowadzi do naprawy tkanki.
W wyniku ich działania dochodzi do zintensyfikowania procesów przebudowy skóry, staje się ona pogrubiona, odżywiona, wzrasta jej sprężystość.
Krew pacjenta jest pobierana w standardowy sposób, a następnie mieszana z substancją hamującą jej krzepnięcie w probówce. W kolejnym etapie pobrana krew zostaje umieszczona w wirówce. Fiolki wprawiane są w ruch obrotowy o rosnącej prędkości osiągającej wartość przekraczającą przyspieszenie ziemskie.
W wyniku tego procesu, krew ulega frakcjonowaniu, czyli rozdzieleniu się składników, w tym osocza bogatopłytkowego – innymi słowy płynu bogatego w czynniki wzrostu pochodzące z płytek krwi i w zależności od roszaju wirowania inne ważne białka, np.fibrynę, które pełnią istotną rolę w procesie odnowy i gojenia się tkanek. Zabieg podania osocza bogatopłytkowego jest poprzedzony wcześniejszym oczyszczeniem skóry, na którą nakłada się krem o silnym działaniu znieczulającym, a potem się ją dezynfekuje. Następnie aplikowane jest osocze przy pomocy strzykawki i bardzo cienkiej igły. Cały proces trwa średnio od 30 do 60 minut. Wykorzystanie własnego osocza może być stosowane w przypadku chęci:
Po zabiegu w miejscu podawania osocza występuje zaczerwienienie, mogą pojawić się zasinienia oraz obrzęk.
Pierwsze rezultaty podania osocza widać już po 2 tygodniach: skóra wygląda świeżo i promiennie, drobne zmarszczki wygładzają się, a głębokie ulegają spłyceniu. Efekt utrzymuje się około 6 miesięcy.
Oprócz wpływu na skórę twarzy, osocze bogatopłytkowe może być z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu nadmiernego wypadania włosów. Problem ten coraz częściej dotyka nawet ludzi młodych, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Wpływać na to może zła dieta, nieodpowiedni styl życia, niewłaściwa pielęgnacja, długotrwały stres, choroby, problemy hormonalne. Jednak najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe.
Zabieg z wykorzystaniem biostymulującego składnika pochodzącego z krwi pacjenta, jest skuteczny, a przy tym zaliczany do naturalnych metod o niskim ryzyku pojawienia się reakcji uczuleniowej. Wstrzykiwane w skórę głowy osocze bogatopłytkowe ma wiele regenerujących właściwości:
Zabieg – pomimo użycia bardzo cienkiej igły – nie jest całkowicie bezbolesny. Osobom o niskim progu bólu rekomenduje się skorzystanie ze znieczulenia miejscowego. Nakłucia są gęste, aby jak najsilniej stymulować skórę. Zaraz po podaniu osocza bogatopłytkowego mogą być widoczne ślady po nakłuciach oraz krew, dlatego zaleca się zorganizowanie dnia wolnego od pracy oraz przełożenie ważnych spotkań. Zabieg nie wymaga jednak dłuższej rekonwalescencji – wszystkie ślady znikają po upływie doby. Cały zabieg trwa od 30 do 45 minut. Do osiągnięcia widocznych efektów wymagane jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu. Włosy odrastające po zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego są gęstsze oraz zdrowsze. Należy pamiętać, że ostateczne efekty oraz czas ich utrzymywania się są sprawą indywidualną, zależną od uwarunkowań genetycznych, chorób mających bezpośredni wpływ na łysienie, stylu życia. PAMIĘTAJ! Decyzja o terapii osoczem bogatopłytkowym powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie.
Do najczęstszych przeciwwskazań do zabiegu z osoczem bogatopłytkowym zaliczamy:
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem gabinetu medycyny estetycznej, to przeczytaj opinie zadowolonych pacjentów Gabinetu Dr Ewa Gułaj ®
Serdecznie polecam klinika na miarę 21 wieku fantastyczna obsługa korzystałam z kilku sesji ostrzykiwanie osoczem i chirurgicznego usuwania zmian na skórze ceny są umiarkowane w porównaniu na przykład z warszawskimi salonami estetyki kosmetologicznej jestem bardzo zadowolona i dziękuję zespolowi.
Co oznaczają te dwa chociaż różne, to jednak bardzo podobne pojęcia? Oba…
Nie wynaleziono jeszcze antidotum, które pozwoliłoby nam na zatrzymanie procesu starzenia się…
Zima ledwie rozpoczęła się na dobre, a my myślami jesteśmy już w…
Nasz gabinet oferuje szeroki wachlarz zabiegów oraz konsultacji z zakresu medycyny estetycznej, regeneracyjnej i naprawczej oraz kosmetologii.
© 2023 Dr Ewa Gułaj