Melasma i chloasma… czy to, to samo?
Co oznaczają te dwa chociaż różne, to jednak bardzo podobne pojęcia? Oba…
Pocenie się to naturalny mechanizm, dzięki któremu ciało utrzymuje odpowiednią temperaturę. Każdy człowiek posiada w skórze ok. 3 milionów gruczołów potowych. Czasem jednak potu jest zwyczajnie za dużo, co przeradza się w problem.
Nadpotliwość (inaczej hiperhydroza) spowodowana jest zwiększoną aktywnością gruczołów potowych, które produkują nadmierne ilości potu – większe niż te, które są konieczne dla utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Nadmierne pocenie najczęściej ma charakter miejscowy (dłonie, stopy, pachy). Zdarzają się jednak sytuacje, gdy problem nadpotliwości dotyczy całego ciała. Charakter nadpotliwości może być pierwotny (kiedy występuje jako jedyny objaw) oraz wtórny, czyli powiązany z innymi chorobami. Aby skutecznie leczyć problem nadpotliwości, należy ustalić jego przyczynę.
Sam pot jest bezwonny, jednak kontakt z obecnymi na skórze bakteriami sprawia, że zyskuje nieprzyjemny zapach, dlatego w leczeniu nadpotliwości bardzo ważne jest dbanie o prawidłową higienę ciała. Wskazanie jest częste branie prysznica, jednak nie w zbyt gorącej wodzie, która może wzmagać problem z poceniem się. Jeżeli nadpotliwość dotyczy pach, nie należy zapominać o depilacji, gdyż na owłosionych okolicach ciała łatwiej gromadzi się nie tylko pot, ale również drobnoustroje. Ważne jest również wybieranie odpowiednich ubrań, najlepiej bawełnianych i przewiewnych. W przypadku nadmiernego pocenia się stóp kluczowy jest wybór obuwia z wkładkami pochłaniającymi wilgoć. W leczeniu pierwotnej nadpotliwośći kluczowe jest zahamowanie wydzielania nadmiernej ilości potu. W tym celu wykorzystuje się:
Miejscowe hamowanie aktywności gruczołów potowych w żaden sposób nie zaburza termoregulacji, gdyż znajdują się one na całej powierzchni skóry. Co więcej, ciągła ekspozycja na wilgoć, którą powoduje nadmierne pocenie, może sprzyjać rozwinięciu się grzybicy skóry.
Toksyna botulinowa blokuje przewodnictwo nerwów, które zaopatrują gruczoły potowe, co w efekcie prowadzi do uniemożliwienia wydzielania potu w obszarze zabiegowym. Preparat wprowadza się za pomocą cienkiej igły pod skórę. Ze względu na obszar – dłonie, stopy, pachy – zabieg może być odczuwany jako bolesny, dlatego przeprowadzany jest z użyciem miejscowego znieczulenia lub znieczulenia w kremie. Zabieg trwa od 15 do 30 minut. Pierwsze rezultaty zauważalne są po tygodniu. Zahamowanie nadpotliwości po podaniu toksyny botulinowej obserwuje się przez 4 do 12 miesięcy. Po tym czasie procedurę należy powtórzyć.
Terapia z użyciem toksyny botulinowej poprzedzona jest konsultacją z lekarzem, który dokładnie wyjaśni procedurę oraz omówi zalecenia przed i pozabiegowe. Na podstawie wywiadu lekarz decyduje również o doborze odpowiedniej dawki preparatu.
Toksynę botulinową najczęściej stosuje się w przypadku nadpotliwości pach, dłoni i stóp.
Przeciwwskazaniami do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej są:
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem gabinetu medycyny estetycznej, to przeczytaj opinie zadowolonych pacjentów Gabinetu Dr Ewa Gułaj ®
Serdecznie polecam klinika na miarę 21 wieku fantastyczna obsługa korzystałam z kilku sesji ostrzykiwanie osoczem i chirurgicznego usuwania zmian na skórze ceny są umiarkowane w porównaniu na przykład z warszawskimi salonami estetyki kosmetologicznej jestem bardzo zadowolona i dziękuję zespolowi.
Co oznaczają te dwa chociaż różne, to jednak bardzo podobne pojęcia? Oba…
Nie wynaleziono jeszcze antidotum, które pozwoliłoby nam na zatrzymanie procesu starzenia się…
Zima ledwie rozpoczęła się na dobre, a my myślami jesteśmy już w…
Nasz gabinet oferuje szeroki wachlarz zabiegów oraz konsultacji z zakresu medycyny estetycznej, regeneracyjnej i naprawczej oraz kosmetologii.
© 2023 Dr Ewa Gułaj