Medyczne fale radiowe

Słysząc „fale radiowe”, skojarzeniami, które jako pierwsze pojawiają się w głowie, są radiostacje, radioodbiorniki. I o ile nie ma chyba nikogo, kto nie wiedziałby, czym jest radio, o tyle z pojęciem radiofrekwencji sprawy mają się nieco inaczej. Warto więc przyjrzeć się temu fascynującemu procesowi. 

Zabiegi falami radiowymi, nazywanymi także radiofrekwencją (RF), wykorzystują promieniowanie elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwość: od 0,5 do 0,7 MHz. Działanie fal radiowych polega na termolizie, czyli wywołaniu efektu termicznego w tkance, skórze właściwej lub naskórku, co stymuluje fibroblasty. 

Dzięki ogrzaniu włókien kolagenowych do temperatury 54 stopni Celsjusza, ulegają one skurczeniu a następnie napięciu, co w konsekwencji prowadzi do poprawy jakości skóry. Fale radiowe, penetrując tkanki, poprawiają ich natlenienie i odżywienie, ponieważ intensyfikują mikrokrążenie. 

W dużej mierze fale radiowe absorbowane są przez tkankę tłuszczową, co w połączeniu z podniesieniem jej temperatury powoduje zmniejszenie objętości komórek tłuszczowych. 

Umów konsultację

Zarezerwuj konsultację z jednym z naszych specjalistów.

Efekty

Dwa główne kierunki działania fal radiowych to napięcie skóry (tzw. termolifting) i miejsowa redukcja tkanki tłuszczowej. Dlatego fale tdiowe wykorzystujemy w celu: 

Aparaty przeznaczone do wykonywania zabiegów z użyciem fali radiowej wyposażone są w elektrody, między którymi przepływa prąd, co pozwala na regulowanie głębokości penetracji falą (specjalny czujnik umieszczony w głowicy zabiegowej utrzymuje stałą temperaturę skóry i nie pozwala na oparzenie). Im niższa częstotliwość fali radiowej, tym głębiej wnika ona w tkanki. 

Radiofrekwencja – zastosowanie

Fizjologicznie zabieg polega na ogrzewaniu włókien kolagenowych i ich tzw. spiralizacji, co prowadzi do ich skrócenia, a tym samym ujędrnienia i wzmocnienia skóry. Jednocześnie temperatura tworzona przez fale doprowadza do rozpadu trójglicerydów i zwiększa metabolizm w komórkach, innymi słowy dokonuje przebudowy komórek tłuszczowych pod skórą. Dlatego zabieg z użyciem medycznych fal radiowych wykorzystywany jest zarówno w terapiach odmładzających oraz w leczeniu cellulitu. Co więcej, ciepło emitowane przez fale radiowe może być alternatywą dla niektórych zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej.

Wskazaniami do zabiegów na ciało z użyciem fal radiowych o niskiej częstotliwości są:  

Zastosowanie medycznych fal radiowych na twarzy obejmuje: 

Spiralizacja kolagenu odpowiedzialnego za napięcia skóry zwiększa się przy ekspozycji na temperaturę powyżej 40 stopni Celsjusza, natomiast przy jeszcze wyższych temperaturach dochodzi do redukcji tkanki tłuszczowej i zmniejszenia aktywności poszczególnych zakończeń nerwowych. W zależności od leczonego problemu wysokość temperatury jest dobierana tak, by uzyskać oczekiwany efekt. 

Rodzaje zabiegów

Wszystkie zabiegi z użyciem radiofrekwencji wykorzystują fale radiowe do podgrzania tkanek, co prowadzi do ich stymulacji. Ze względu na sposób przeprowadzania poszczególnej procedury może być ona sklasyfikowana jako inwazyjna bądź nieinwazyjna. 

Nieinwazyjny zabieg z użyciem rafiofrekwencji

Medyczne fale radiowe wykorzystywane są w zabiegach na twarz oraz ciało. W przypadku termoliftingu całego ciała – redukują objętość tkanki tłuszczowej, modelują sylwetkę, ujędrniają skórę. Z kolei użyte w obrębie twarzy i podbródka odmładzają twarz, wyrównują jej owal, minimalizują zmarszczki, napinają skórę, a także redukują „drugi podbródek”. Podczas zabiegu wykorzystywane są fale o częstotliwości 470 kHz, czemu towarzyszy wytwarzanie wysokiej temperatury (do 45ºC). W czasie zabiegu wykorzystywane są elektrody radiofrekwencyjne wyposażone w specjalny czujnik umieszczony w głowicy zabiegowej, który utrzymuje stałą temperaturę skóry i nie pozwala na oparzenie. Elektrody są bezboleśnie przesuwane po skórze obszaru poddawanego zabiegowi, co ułatwia specjalny żel. Cała procedura – w zależności od miejsca wykonywania zabiegu – trwa od 40 do 90 minut i opisywana jest przez pacjentki i pacjentów jako relaksująca. Czas trwania procedury uzależniony jest od obszaru, na którym jest wykonywana. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona oraz delikatnie obrzęknięta, co jest całkowicie naturalną reakcją. Objawy te ustępują w ciągu maksymalnie 24 godzin.

Ten zabieg z użyciem radiofrekwencji nie jest inwazyjny i nie wymaga rekonwalescencji. Nie ma przeciwwskazań do powrotu do codziennych czynności, jednakże zaleca się unikanie gorących kąpieli oraz korzystania z sauny do czasu, aż ustąpi zaróżowienie skóry w okolicy zabiegowej. Wskazane jest również unikanie słońca i stosowanie kremów z filtrami UV. W celu intensyfikacji efektów zalecane jest wykonanie serii 6 – 10 zabiegów, z częstotliwością uzależnioną od obszaru zabiegowego. 

Radiofrekwencja inwazyjna

Przed rozpoczęciem właściwej procedury lekarz podaje w okolicę zabiegową znieczulenie nasiękowe (miejscowe) – w ten sposób staje się ona bezbolesna. Następnie pod skórę wprowadzana jest kaniula, która emituje radiofrekwencję w precyzyjnie określonym, problematycznym miejscu. Za sprawą specjalnych czujników temperatura tkanek jest stale monitorowana i regulowana komputerowo. Dzięki kamerze termowizyjnej lekarz widzi na monitorze rzeczywisty obraz temperatury naskórka, co sprawia, że cała procedura dopasowywana jest do indywidualnych problemów pacjenta. Zabieg trwa od jednej do kilku godzin – w zależności od leczonego obszaru. Po jego zakończeniu można udać się do domu i wrócić do codziennych czynności. Przez jakiś czas (zwykle do 7-14 dni) po zabiegu może utrzymywać się łagodny obrzęk z towarzyszącym zasinieniem. Należy mieć na uwadze, że rezultaty zabiegów z wykorzystaniem radiofrekwencji iniekcyjnej narastają w czasie. Termiczne pobudzenie fibroblastów nie ustaje po zakończeniu procedury – kolagen potrzebuje czasu na przebudowę – dlatego pełnia rezultatów uwidacznia się w przeciągu 6 miesięcy. Po zabiegu wskazany jest odpoczynek przez 12 godzin od jego wykonania. Przez 2 lub 3 dni należy ograniczyć aktywność fizyczną do minimum; w tym czasie w miejscu zabiegu stosuje się opatrunek. Ważne, aby do momentu zagojenia się skóry poddawanej terapii nie wystawiać jej na bezpośrednie działanie słońca, warto pamiętać o stosowaniu kremów z filtrami UV. Niezwykle ważne jest również przestrzeganie wszelkich zaleceń dotyczących przygotowania się do zabiegu oraz zachowania po nim – zwiększa to pewność, że skóra po wykonaniu inwazyjnego zabiegu radiofrekwencji będzie szybko się goić.  

Przeciwskazania

Jak każdy zabieg, terapia z użyciem fal radiowych wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań, dlatego nie zawsze można poddać się takiej procedurze. Przeciwwskazaniami do zabiegu są: 

Przed wykonaniem zabiegu lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, szczegółowo omawia zasady działania radiofrekwencji oraz przebieg zabiegu, a także możliwe do uzyskania rezultaty. Ponadto, lekarz stwierdza, czy metoda z użyciem radiofrekwencji może być zastosowana. 

Opinie pacjentów

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem gabinetu medycyny estetycznej, to przeczytaj opinie zadowolonych pacjentów Gabinetu Dr Ewa Gułaj ®

Serdecznie polecam klinika na miarę 21 wieku fantastyczna obsługa korzystałam z kilku sesji ostrzykiwanie osoczem i chirurgicznego usuwania zmian na skórze ceny są umiarkowane w porównaniu na przykład z warszawskimi salonami estetyki kosmetologicznej jestem bardzo zadowolona i dziękuję zespolowi.

Elżbieta Pacjentka

Pełen profesjonalizm, ogromne wsparcie i przemiła atmosfera.

Iwona Pacjentka

Potrzebujesz ustalić plan zabiegów, aby być piękniejszą wersją siebie polecam z całego serca panią dr Ewę oraz personel

Sylwia Pacjentka

Jestem bardzo zadowolona. Zarówno z oferowanych zabiegów, jak i sposobu ich wykonania, życzliwości Pani Małgosi oraz Pani Ewy. Polecam z pełnym przekonaniem.

Aleksandra Pacjentka

Bardzo mila atmosfera, lekarze i personel zaangażowani . Pełen profesjonalizm. Efekt zabiegu pozytywnie mnie zakoczył 🙂 Polecam serdecznie

Lidia Pacjentka

Aktualności

Artykuły o tematyce medycyny estetycznej i aktualności dotyczące naszej kliniki.
Melasma i chloasma… czy to, to samo?

Melasma i chloasma… czy to, to samo?

Co oznaczają te dwa chociaż różne, to jednak bardzo podobne pojęcia? Oba…

Fotostarzenie skóry

Fotostarzenie skóry

Nie wynaleziono jeszcze antidotum, które pozwoliłoby nam na zatrzymanie procesu starzenia się…

Pożegnaj truskawkowe nogi

Pożegnaj truskawkowe nogi

Zima ledwie rozpoczęła się na dobre, a my myślami jesteśmy już w…