Melasma i chloasma… czy to, to samo?
Co oznaczają te dwa chociaż różne, to jednak bardzo podobne pojęcia? Oba…
Kanon urody nieustannie się zmienia – wpływom tym poddają się nie tylko twarze, lecz również ciała. Z obecną modą na krągłe kształty jest jednak jeden problem: w naturze krągłości pojawiają się niekoniecznie tam, gdzie powinny.
Tkanka tłuszczowa ma to do siebie, że często formuje się w problematycznych miejscach, które bardzo niechętnie poddają się działaniu diety czy ćwiczeń. Ponadto, co warto podkreślić, z niechcianą „oponką” czy „wałeczkiem” zmagają się osoby, które nie mają problemów z nadwagą. Często za taki stan rzeczy odpowiadają wahania hormonalne lub indywidualne predyspozycje genetyczne.
Co więc można zrobić z niepożądaną tkanką tłuszczową? Ludowe mądrości mówią o wygrzewaniu bądź mrożeniu i zdają się mieć w sobie ziarno prawdy. Poddawanie ciała różnicom temperatur ma wiele plusów – m.in. dlatego tak popularne jest morsowanie.
Schładzanie, a następnie podgrzewanie organizmu, wywołuje tzw. szok termiczny. W jego następstwie dochodzi w organizmie do uwolnienia się iryzyny (hormonu wysiłku fizycznego), która jest odpowiedzialna za przemianę białej tkanki tłuszczowej w brunatną. Dzięki temu organizm pozbywa się nie tylko nadmiaru tłuszczu, ale również następuje spowolnienie jego odkładania. Analogią dla szoku termicznego jest proces kriolipolizy kontrastowej, który wykorzystuje różnice temperatur do modelowania sylwetki. Skrajnie wysokie i niskie temperatury przyspieszają przepływ krwi i limfy, co z kolei powoduje usprawnienie metabolizmu tkankowego. Dochodzi także do syntezy włókien kolagenowych i elastynowych oraz indukcji procesów lipozy.
Kriolipoliza kontrastowa (nie mylić z klasyczną !) jest nieinwazyjną metodą usuwania tłuszczu z dowolnej partii ciała. Kriolipoliza kontrastowa wykorzystuje zjawisko szoku termicznego, czyli naprzemiennego schładzania i podgrzewania wybranej partii ciała, co skutkuje uwolnieniem dwóch hormonów: iryzyny, tzw. hormonu wysiłku oraz powstającego w wątrobie FGF21. Hormony te odpowiadają za spowolnienie odkładania tkanki tłuszczowej, a przede wszystkim przekształcenie białego tłuszczu w brązowy, który jest wydalany z organizmu na drodze przemiany materii.
Kriolipoliza kontrastowa jest procedurą bezbolesną. Podczas zabiegu wybrany obszar ciała poddawany jest naprzemiennym skokom temperatur (od 6 do 41 stopni Celsjusza). Wywołany w ten sposób szok termiczny skutkuje zwiększeniem procesu spalania tkanki tłuszczowej, która następnie zostaje usunięta z organizmu. Skutkiem kriolipolizy kontrastowej jest również:
Zabieg kriolipolizy kontrastowej trwa około godziny. Wykonuje się go zarówno w pozycji leżącej jak i siedzącej. Warto podkreślić, że jednorazowo można poddać zabiegowi nawet duże obszary takie jak brzuch i „boczki” czy oba uda. Pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, jednak zaleca się wykonanie serii minimum 4 powtórzeń, dla zintensyfikowania rezultatów. Między zabiegami kriolipolizy konteastowej konieczne jest zachowanie tygodniowego odstępu.
Głównym wskazaniem kriolipolizy kontrastowej jest miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej. Zabieg ten pozwala zmiejszyć „oponkę”, „boczki”, obwód ud, ramion czy „drugi podbródek”.
Zabieg kriolipolizy kontrastowej poprzedzony jest konsultacją z lekarzem. Jak w przypadku każdej innej procedury, w tej również istnieją przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Zaliczają się do nich:
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem gabinetu medycyny estetycznej, to przeczytaj opinie zadowolonych pacjentów Gabinetu Dr Ewa Gułaj ®
Serdecznie polecam klinika na miarę 21 wieku fantastyczna obsługa korzystałam z kilku sesji ostrzykiwanie osoczem i chirurgicznego usuwania zmian na skórze ceny są umiarkowane w porównaniu na przykład z warszawskimi salonami estetyki kosmetologicznej jestem bardzo zadowolona i dziękuję zespolowi.
Co oznaczają te dwa chociaż różne, to jednak bardzo podobne pojęcia? Oba…
Nie wynaleziono jeszcze antidotum, które pozwoliłoby nam na zatrzymanie procesu starzenia się…
Zima ledwie rozpoczęła się na dobre, a my myślami jesteśmy już w…
Nasz gabinet oferuje szeroki wachlarz zabiegów oraz konsultacji z zakresu medycyny estetycznej, regeneracyjnej i naprawczej oraz kosmetologii.
© 2023 Dr Ewa Gułaj