Bajki i baśnie, podania i legendy to potężne źródło wiedzy i wzorców, z którego nierzadko czerpiemy budując system naszych wartości. Pokazują bowiem co jest dobre i pożądane przez społeczeństwo, a co jest złe i niewarte naśladowania.
Przyjrzyjmy się jak bajki kształtowały kanony piękna. Uruchamiamy wyobraźnię i zanurzamy się w dziecięce wspomnienia 🤩
➡️ Reksio – sympatyczny piesek wybija stemple na taśmie filmowej – każdy stempel jest jednakowy, ale gdzie jest miejsce na indywidualność?
➡️ Szpieg z krainy deszczowców, który swoją grozę podkreśla wydłużoną szpiczastą brodą.
➡️ Natomiast Rozbójnik Rumcajs z bujnym zarostem na okrągłej twarzy, kreuje postać sympatyczną i miłą w odbiorze.
➡️ Lalki Barbie i Ken toksyczne w swej perfekcji – z idealnymi proporcjami, makijażami, włosami i uśmiechami, stały się symbolem-prześladowcą naszych czasów.
➡️ Księżniczki Disneya: Śnieżka, Kopciuszek, ale też Merida, Arielka, Roszpunka – nie miały dużych ust, ale na każdej z twarzy malował się wyrazisty charakter. Ile razy spoglądając na jakąś kobietę, myślisz np.: O! Wygląda jak Śnieżka – blada cera z kruczoczarnymi włosami.
➡️ Anastazja, Mulan, Pocahontas wyraziście reprezentują kanony piękna charakterystyczne dla odmiennych kultur.
➡️ Wróżki i czarownice jak Diabolina, Zła Macocha czy Królowa Śniegu swą urodą wzbogacały nasze emocje o napięcie i dramatyzm.
➡️ Shrek ze swą niezgrabną posturą i zielonym kolorem skóry napawał nas rozbawieniem, jeszcze przed najśmieszniejszym dialogiem.
➡️ Natomiast Sven z Krainy Lodu swoją zaradność i dobre serce miał dosłownie wypisane na twarzy. Soczyste rumieńce i duży, okrągły nos czyniły go bohaterem, którego nie sposób nie lubić.
Działania medycyny estetycznej powinny podkreślać nasze charaktery i to jacy jesteśmy: subtelni i delikatni, zdecydowani i przebojowi, impulsywni lub nieśmiali… pamiętając, że piękno niejedno ma oblicze. 😊
A Ty – jaką postacią z bajki jesteś?