Melasma i chloasma… czy to, to samo?

Co oznaczają te dwa chociaż różne, to jednak bardzo podobne pojęcia?

Oba odnoszą się do zaburzeń pigmentacji skóry, które charakteryzuje się pozostawianiem na niej ciemnych plam, zwłaszcza w obrębie twarzy. Przebarwienia możemy zaobserwować najczęściej na czole, policzkach, górnej wardze, nosie i brodzie – czyli w tych miejscach, które najbardziej i zarazem najczęściej wystawiane są na promieniowanie słoneczne.

Jest to związane z jedną z przyczyn pojawiania się melasmy – jest nią nadprodukcja pigmentu (melaniny), a ten wytwarzany jest przy nadmiernej ekspozycji ciała na słońce. Do innych przyczyn pojawiania się plam melasmy na skórze, zaliczamy zmiany hormonalne, dlatego często dotyka ona kobiety w ciąży.Wówczas mówimy o chloasmie – rodzaju melasmy, znanym również jako “maska ciążowa”. Chloasma charakteryzuje się tym, że występowanie przebarwień skórnych możemy zaobserwować nie tylko na twarzy, ale również na innych częściach ciała – na szyi, przedramionach.
Często jest wynikiem uwrażliwienia na wzrost stężenia estrogenu i progesteronu.

Jak ją leczyć?
Melasma nie jest bolesna, nie swędzi i nie piecze. Jednak jej występowanie nierzadko “boli nas” inaczej – wpędza w kompleksy i nie akceptację swojego ciała.

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, powtórzymy jeszcze raz to, o czym głośno mówimy przez całe lato: KREMY Z FILTREM. 🙂
Kiedy już jednak przebarwienia pojawią się na naszej skórze i leczenie okazuje się konieczne, remedium w zależności od trwałości przebarwień są: środki depigmentujące, peelingi chemiczne, foto- i laseroterapia.

Dla wyrównania kolorytu i dla wyrównania poziomu samopoczucia.

Klinika
Medycyny Estetycznej

Poznaj bogatą ofertę zabiegów przeprowadzanych przez gabinet Dr Ewy Gułaj.

Masz pytania?

Skontaktuj się z naszym gabinetem i umów się na konsultację.