FAQ

Najczęściej zadawane pytania przez naszych pacjentów, na temat medycyny estetycznej i wykonywanych zabiegów.

Medycyna estetyczna oddziałuje komplementarnie – w jej ramach możemy poprawić wygląd skóry twarzy i wybranych partii ciała; pozwala ona na dyskretne poprawianie niedoskonałości (ust, powiek, piersi, partii narażonych na występowanie cellulitu). Pozbycie się takich niedoskonałości poprawia samoocenę.
Medycyna estetyczno-naprawcza jest świadczeniem zdrowotynym. Zabiegi z jej zakresu mają charaker medyczny i są wyłączną kompetencją lekarzy i lekarzy dentystów. Regulację taką wprowadziło Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2023r. w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów.
I medycyna estetyczna, i kosmetologia ukierunkowane są na poprawę jakości wyglądu. Różnicę stanowi głębokość oddziaływań – zabiegi z pierwszego zakresu sięgają głębokich warstw skóry, kosmetologiczne natomiast działają bardziej na jej powierzchni. Ponadto, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonywane są przez wyspecjalizowanych lekarzy lub pod ich nadzorem.
Obecnie metodą najpopularniejszą i dającą największe możliwości pod względem konturowania i powiększania ust jest zastosowanie kwasu hialuronowego, który jest wstrzykiwany w odpowiednie warstwy czerwieni wargowej. Do zabiegu wykorzystuje się kwas hialuronowy w postaci żelu – jest on dobrze przyswajany przez organizm, dlatego zabieg może być z powodzeniem powtarzany.
To, jak długo będzie się utrzymywał efekt powiększenia ust za pomocą kwasu hialuronowego, jest kwestią indywidualną, zależy w dużej mierze od predyspozycji organizmu, a dokładnie od aktywności enzymu rozkładającego kwas hialuronowy. Z pewnością jednak efektem powiększenia cieszyć się będzie można od 6 do 12 miesięcy.
Są to przede wszystkim zabiegi, których celem jest utrzymanie dobrego (mezoterapia, peelingi, hydrobalans, terapia osoczem bogatopłytkowym) i młodego wyglądu skóry (fale radiowe, toksyna botulinowa, kawas hialuronowy), a także szczupłej sylwetki (lipoliza iniekcyjna, kriolopoloza kontrastowa, fale radiowe, drenaż, fala uderzeniowa), jak również poprawianie defektów urody (asymetria ust, zamykanie naczynek).
W gabinecie medycyny estetycznej pracują lekarze posiadający uprawnienia do wykonywania zawodu i przeszkolenie z zakresu medycyny estetycznej oraz absolwenci studiów kosmetologicznych. Takie zróżnicowanie wynika z tego, że część zabiegów może być wykonywana jedynie przez lekarzy, a inne z powodzeniem mogą wykonywać wykwalifikowani kosmetolodzy.
Jak każdy gabinet lekarski, także gabinet medycyny estetycznej musi spełniać wysokie normy higieniczne i sanitarne w zakresie miejsca konsultowania i wykonywania zabiegów. Normy te dotyczą także zatrudnionego personelu oraz jego kwalifikacji, a także sprzętu stosowanego w codziennej pracy.
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że musi to być wysokiej klasy sprzęt przeznaczenia medycznego, a więc spełniający odpowiednie standardy i posiadający właściwe certyfikaty. Najczęściej jego obsługa wymaga odbycia stosownego szkolenia.
Ginekologia estetyczna sytuuje się na pograniczu ginekologii, urologii oraz medycyny estetycznej, co oznacza, że zabiegi z jej zakresu obejmują problemy z tych trzech sfer. W gabinecie ginekologii estetycznej możliwe jest poprawienie lub skorygowanie wyglądu narządów płciowych, a także podniesienie jakości życia seksualnego, jak też leczenie nietrzymania moczu czy chorób pochwy.

Do zamykania naczynek na twarzy stosujemy technologię termokoagulacji, której działanie opiera się na wykorzystaniu wysokiej temperatury uzyskanej dzięki energii fal radiowych. Pod wpływem temperatury naczynko ulega zamknięciu, a następnie przestaje być widoczne. Przy zamykaniu naczynek laserem naczyniowym do ich redukcji dochodzi pod
wpływem ciepła wywołanego w naszym organizmie przez światło laserowe.

Toksyna botulinowa jest lekiem. Wykorzystywana jest do wygładzania zmarszczek typu mimicznego, czyli tych, które pojawiają się lub nasilają pod wpływem mimiki twarzy. Są to przede wszystkim zmarszczki między brwiami (lwie), zmarszki poprzeczne czoła, wokół oczu (kurze łapki), wokół ust (palacza).
Mezoterapia polega na dostarczeniu do głębszych warstw skóry substancji niezbędnych do jej prawidłowego funkcjonowania, a także odżywiających, regenerujących i leczących. Wyróżniamy trzy formuły prowadzenia mezoterpaii: bezigłową, polegającą na odżywianiu skóry od zewnątrz poprzez ultradźwięki (niebolesny masaż specjalna głowicą); mikroigłową, polegającą na nakłuciu skóry automatycznym urządzeniem, co pozwala na lepszą penetrację preparatu nałożonego na skórę. Trzecia metoda to mezoterapia igłowa, która polega na śródskórnym wstrzyknięciu indywidualnie dobranych preparatów.
Zabieg podania osocza bogatopłytkowego przebiega dwuetapowo: najpierw pobierana jest krew Pacjenta, z której odwirowywane jest osocze bogatopłytkowe, zawierające czynniki wzrostu; następnie osocze jest wstrzykiwane w problematyczne miejsca jako mezoterapia osoczem własnym lub wolumetria i wypełnianie zmarszczek. Skutkiem podania osocza jest intensyfikacja procesów przebudowy skóry.
Modelowanie ust wskazane jest wtedy, kiedy są one niesymetryczne, kontur ust jest niewyraźny lub kiedy usta potrzebują nawilżenia. Problemy te warunkowane są indywidualnymi predyspozycjami organizmu, więc przeciwdziałać im można niezależnie od wieku Pacjenta.
Zabiegi działające antycellulitowo możemy podzielić na te wykorzystujące technologie (fala uderzeniowa, fala radiowa, drenaż limfatyczny), zabiegi iniekcyjne (mezoterpaia igłowa) oraz polegające na usunięciu nadmiaru tłuszczu (liposukcja strzykawkowa, czyli lipoliza iniekcyjna). Rodzaj zabiegu jest indywidualnie dobierany do zaawansowania problemu Pacjentki i stanu skóry.
Hydrobalans nazywany jest miękkim liftingiem (soft lifting) i polega na nawilżeniu głębokich warstw skóry. Zabieg polega na podskórnej aplikacji – za pomocą długiej, cienkiej igły lub kaniuli – usieciowanego kwasu hialuronowego w wybranej, problematycznej okolicy. W ten sposób możemy wymodelować twarz lub spłycić zmarszczki, uzyskując bardzo naturalny efekt.
Medyczne fale radiowe pozwalają na bezoperacyjne napinanie skóry za pomocą temperatury. Efekt poprawy wyglądu można z powodzeniem uzyskiwać w wielu problematycznych obszarach, takich jak: twarz (szczególnie jej dolna część), piersi, ramiona, brzuch, pośladki, uda. Ponadto, fale radiowe wykorzystywane są także w zabiegach z zakresu ginekologii estetycznej.
Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja, jest problemem pań w różnym wieku. Obecnie w leczeniu tej przypadłości wykorzystujemy bezinwazyjną, bezbolesną metodę o udowodnionej klinicznej skuteczności, jaką jest zabieg za pomocą medycznych fal radiowych. Zabieg poprawia napięcie tkanek, modeluje pochwę, napina skórę zewnętrznych okolic intymnych, obkurcza wargi sromowe.

Umów konsultację

Zarezerwuj konsultację z jednym z naszych specjalistów.

Aktualności

Artykuły o tematyce medycyny estetycznej i aktualności dotyczące naszego gabinetu.

Uczucie ciężkich nóg… to często zasługa obrzęków.

Uczucie ciężkich nóg… to często zasługa obrzęków.

Czy wystarczy, że gorące lato minęło i przyszła jesień? Czy razem z…

Przebarwienia – kiedy najlepiej je leczyć?

Przebarwienia – kiedy najlepiej je leczyć?

Zacznijmy od jednej z przyczyn powstawania przebarwień pozapalnych, która w ostatnich miesiącach…

Witajcie w naszej bajce!

Witajcie w naszej bajce!

Bajki i baśnie, podania i legendy to potężne źródło wiedzy i wzorców,…